• expired

Kellogg's Nutri-Grain 765g $8 (33% off) @ Woolworths

70

Normally $13, works out to be $1.04 per 100g, cheapest per 100g I've seen.

Even cheaper than Costco.

Related Stores

Woolworths NZ
Woolworths NZ

closed Comments

Search through all the comments in this post.
  • +1

    Its 7.99 at my local pak this week

  • +2

    Unless I am reading it wrong (definitely possible), nearly a quarter of the Nutri-Grain pack is sugar (190g or so of what you would be buying)?

    Woolworths also have Weetbix for $5.90 / 1.2kg (less than half the price per 100g), and less than 3% sugar.

    If you have three Weetbix (50g total I think), you could add an insane four teaspoons of sugar and still only be at the same proportion as the Nutri-Grain.

    • There's a lot more protein in Nutri-Grain, but you're right, it's 24% sugar.

      • +4

        Less than double the protein but more than 8 times the sugar? Nah

      • i'm on low fat diet, i'm not worried bout the sugar,its pretty low fat so ok for me

        • Your body converts excess sugar to fat.

          • @dankd: the escess sugar is burnt off by the amount of exercise i do, doesnt convert to fat

    • It is a lot of sugar, but it's per weight, and nutri grain is quite light so a bowl of it won't be as much sugar as it seems

      • +1

        It is a lot of sugar, but it's per weight, and nutri grain is quite light so a bowl of it won't be as much sugar as it seems

        Their suggested serving size is 40g - I seriously doubt that most people buying this will restrict themselves (or their kids) to only 40g at a time.

        However, if you do go with 40g, that's about 10g of sugar, or about two and a half teaspoons, but I guess that each of us has to decide for ourselves whether that's not, 'as much sugar as it seems' :-)

  • +1

    You can often see it on special for $7.50 although I haven't see it go down to that for a few weeks.
    The sales usually switch between Woolworths or The Warehouse.

    I would recommend downloading the Grocer app. This one of the items we would only purchase when its on sale as $13 a box is ridiculous!

  • +1

    Write, when did it get so expensive. When I last had it I am sure it was under $5 and they have probably shrinked the size too

  • it was $8.00 for 765g at Woolworths in early December last year

  • +3

    Ludicrous price

  • I haven't eaten it in years, but why is it so expensive? Who is buying it for $13 normally?
    It's sweet enough to be marketed as candy in Asia I bet.

Login or Join to leave a comment